Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty

Brigády u Mánesova pomníku

19.05.2020 21:09

Mánesův pomník zveleben
V květnu bylo u pomníku Josefa Mánese poněkud rušno. Členové KD Střítež se sešli k několika brigádám, aby v roce 200.výročí narození malíře a také 65 let od odhalení tohoto pomníku udělali úklid a také upravili příchozí chodník. Dalo by se říci, že se letos mohou slavit tři výročí. Kromě již zmíněného datumu narození Josefa Mánese, který se narodil přesně 12.května 1820, se také 24.7.1955 odhalil tento pomník. Třetí datum zmíním později. Za ty roky se o údržbu okolí pomníku staralo hodně občanů ze Stříteže. Mohl bych zavzpomínat na dobu, kdy jsem k němu chodil jako malý kluk s dědou, který poctivě kosil příkopy kolem hlavní silnice a také se odstraňoval plevel uvnitř za plůtkem z godulanského pískovce. Přidávám jako takový vzpomínkový bonus fotku z roku 1960, kdy jsem byl zvěčněn na balvanu před pomníkem. Vůbec netuším, kdo mne vyfotil, ale fotka v mém archívu zaujímá čestné místo. Přiznám se, že jsem si už nepamatoval na detaily pomníku, jsou hodně staré, ale můžete vidět, že zmizela původní veliká kamenná váza na květiny, vandalové odcizili i původní písmenka veršů Petra Bezruče. Ty byly umístěny pod portrétem slavného malíře. Odcizit podobiznu se naštěstí neznámému výtečníkovi z pískovce nepodařilo a zůstala jen zespoda vyhnuta. Dnes jsou verše přepsány na nové desce a zde bychom mohli přidat to třetí jubileum, protože opravený pomník byl dán do této podoby v roce 2005 při oslavách obce, konkrétně 700 let od jejího založení.
Nyní se udělaly další úpravy a ty se týkaly především chodníku uvnitř vzpomínkového místa. To si vzali do parády členové klubu Miroslav Fober, Karel Herec, Karel Moškoř a Pavel Szalbut. Nejprve se odstranil nepěkný mech na antukovém podkladu, pak se upevnily umělohmotné obrubníky a položila fólie, na kterou se pak nasypal tzv.kačírek. Určitě stojí za povšimnutí i pěkně udržovaný „květinový kruhový objezd“ před samotným pomníkem. O květiny se letos postaraly Irena Foberová a Marie Figulová. Jen pár dnů po dokončení prací jsem slyšel pochvalná slova jedné střítežské seniorky, která při cestě kolem zaregistrovala viditelnou proměnu místa na křižovatce ze Stříteže na Smilovice. KaMoš
Fotky z brigády najdete zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz/4_-_2020_Brigada_u_pomniku

 
 

Pochování basy už je minulostí

23.02.2020 11:26
 
 

Prosincové ohlédnutí

31.12.2019 16:02

Ani v posledním měsíci roku 2019 seniorky a senioři z Klubu Důchodců nezaháleli. Na několik aktivit se krátce podívejme.
 
 

Třicet let od založení klubu

25.11.2019 13:59
 
 

Nový chodník a petangové hřiště

27.10.2019 13:15
 
 

V Oticích těsně čtvrtí

27.10.2019 13:09
 
 

Podzimní klubové události

16.10.2019 14:35
 
 

Z Bílovce vezou důchodci další medaile

17.09.2019 14:14
 
 

Koníčkův dvůr - exkurze s důchodci

07.08.2019 21:29

Usedlost v blízkosti říčky Holčiny patřila na konci 18.století sedlákovi Tesarčíkovi, který ji vyměnil za pozemky vévodovi Albrechtu Habsburskému. Známější je pak toto místo jako Glesingerův statek, kdy v tehdejší hospodě působili bratři Bernard a Bernhold Glesingerové. Proslulá kořalka „Vojkovická hořká“ se tam začala vyrábět v roce 1890 a patřila k uznávaným žaludečním likérům. V průběhu let se Glesingerův statek postupně rozrůstal, ale vnuk Bernarda v roce 1920 likérku prodal. Potom se na statku vystřídalo několik majitelů, výroba likéru byla zastavena v roce 1948 a definitivní tečkou byl rok 1952, kdy byla budova přestavěna na kravín.
Novodobá historie objektu se začala psát až po roce 1989, kdy zde začala působit firma TOZOS a zřídila tam jatka. V průběhu let se dalším majitelem objektu stala firma Těšínské jatky. V listopadu 2016 koupil objekt s přilehlými parcelami majitel Pivovaru Koníček Mojmír Velký a dal tak impuls k zahájení pořádných změn včetně rekonstrukce prodejny masa a potravin, obnovily se prostory bývalé pivnice a už je na pohled vidět, jak se objekt proměnil ke kráse díky komplexní fasádě. Rozvoj Koníčkova dvora, jak nyní zní název celého areálu, zahrnuje velice atraktivní část nazvanou Koníčkova Stodolní ulice. Název je příznačný, ulice je postavena z bývalé stodoly. Tak mohou návštěvníci, stejně jako členové KD Střítež v rámci prohlídky nahlédnout do všech místností na “ulici“. Úplná pravda to však není, protože hned u první zastávky s průvodcem a majitelem Pivovaru Mojmírem Velkým dovnitř nemůžeme a to z prostého důvodu, v řeznictví a uzenářství je zpřísněný hygienický režim a tam my nemůžeme. Přesto nám je nabídnuta k ochutnávce vynikající klobáska. Vedlejší dveře už prohlídku uvnitř umožňují a Medárna je oceněna a vyzkoušena štamprlí medoviny. Jak je nám vysvětleno, alkoholu tam je procentuálně docela málo jen 14 %, to proto, aby její výroba nebyla zatížena spotřební daní. Postupujeme dál a jsme v minipivovárku Koňovárku. Místo, kde si můžete po dohodě se sládkem uvařit vlastní pivo i s pojmenováním. Byla to velká výzva k 30.výročí založení střítežského klubu, tak se uvidí, jestli se k takové mimořádné akci výbor odhodlá a nechá uvařit svou várku pivního moku. Pivečko, které dostali k ochutnání důchodci mělo např.medovou chuť, jiní okusili z pivního tanku třináctku. Poslední místností v řadě Stodolní ulice je Sirupárna a voní to tam sladce. Bodejť by ne, několik druhů ovocných sirupů např.pomerančový, borůvkový či malinový pak slouží k výrobě místních limonád s názvy jako Pomerančola, Malinola a další. Než jsme namířili něco okusit z denního menu, zavítali jsme do venkovního muzea starých zemědělských strojů, kde dominovaly mlátičky. Na svou renovaci čekaly pod střechou i některé staré kočáry, bryčky, ale to vše chce svůj čas a taky dostatek finančních prostředků. Jak jsme avizovali, závěr exkurze jsme ukončili venkovním posezením a ochutnáním místních specialit. Výběr byl vskutku bohatý a názvy jako Poník, Višňák, Ryzák, Vraník či Bělouš dávaly tušit, o co jde. Dopolední výlet se opravdu vydařil a většina si ještě před odjezdem domů šla nakoupit nějaký ten suvenýr. Jestli to byl spotřební nebo jen něco do vitrínky na památku, to nikdo nezkoumal. 
 

Prázdninový víceboj

26.07.2019 11:42

Členové Klubu důchodců Střítež ani nemají prázdniny. Po společném pobytu v Piešťanech si naplánovali na svém oblíbeném místě v Ropici U Mařeny ve čtvrtek 25.července seniorský víceboj s grilováním klobásek. Přípravu stanovišť a samotné závodění už tradičně připravují K.Moškoř a M.Nogol. Proběhl sedmiboj a do všech disciplín nastoupilo v tom vedru 28 žen a mužů. Postupně obcházeli místa, kde na ně čekaly nejprve hody kroužky na kužel, pak discgolf, po té hod míčky na cíl. Asi největší legrace byla u hodu kufrem na dálku a tzv. hajzballu, což byla strefa do záchodové mísy míčkem. Závěr pak obstaral hod do mamlasa a poslední tečkou pak byly šipky. Všichni přihlášení si to zkusili a sbírali potřebné bodíky do celkového pořadí. Nakonec se vyhlašovaly kategorie podle věku, ženy a muži zvlášť. A jak to dopadlo?
Muži do 70 let: 1.M.Nogol 2.K.Moškoř 3.P.Szalbut
Muži nad 70 let: 1. K.Herec 2. P.Sadowski 3.J.Karzel
Ženy do 70 let: 1.Z.Benešová 2. A.Klodová 3.M.Riedlová
Ženy nad 70 let: 1. L.Wojnarová 2. M.Figulová 3.M.Gryžboňová
Všichni tito vítězové obdrželi krásné zlaté medaile a také roční předplatné časopisu Doba seniorů. Tento bonus věnoval účastník mezinárodních sportovních her seniorů a kapitán výběru Moravskoslezského kraje Karel Moškoř, který za výsledky v Č.Budějovicích přijal nabídku redakce, aby celorepublikový měsíčník předal někomu, kdo si jej zaslouží.