V úterý 28. května se vydala více jak čtyřicítka seniorek a seniorů z Klubu důchodců na dvoudenní zájezd. Výbor se letos rozhodl připravit něco jiného než byly dosavadní jednodenní návštěvy zajímavostí naší republiky. Samozřejmě někteří také využívají dalších možností na týdenní pobyty na Slovensku nebo jinde. Zkrátka, kdo chtěl vidět během dvou dnů místa, která byla připravena panem Kohutem, tak jel.
Vyjíždělo se už v půl šesté ráno od kulturního domu, aby se po cestě doplnil autobus dalšími účastníky z Hnojníku. V červeném autobuse známém pro fandy třineckého hokeje jsme se vydali směrem na západ. Měli jsme určitou časovou rezervu, protože v současné době se mohutně pracuje na silnicích a budování nových dálničních úseků. To jsme už pocítili za Olomoucí. Největší brzdou jsou úseky u Vysokého Mýta a Litomyšle, kde jsme si také počkali několik minut.
První naší zastávkou se stala KUNĚTICKÁ HORA.
Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Na hradu probíhaly dlouho restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Po dokončení restaurátorských prací a rozsáhlé památkové obnovy byl vloni opět otevřen objekt hradního paláce. My jsme si mohli po úvodním krátkém přiblížení historie hradu pak sami projít zajímavými interiéry hradu. Součástí prohlídky je dále např. sklepení s archeologickými nálezy, reprezentační rytířský sál, zbrojnice, inovovaná expozice parforsních honů a výstup na věž.
Čas určený na prohlídku nám rychle utekl a už jsme směřovali dolů k parkovišti a vydali se k cíli naší druhé zastávky.
Odpoledne nás čekala prohlídka NÁRODNÍHO HŘEBČÍNA KLADRUBY. Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Již v roce 1579 jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Měli jsme docela štěstí, že se vrtochy počasí objevily zrovna při návštěvě hřebčína a my se mohli před deštěm schovat na zámku nebo ve stájích. Rozdělili jsme se do dvou skupin a se svými průvodci si prošli nádherný areál. Bylo na co koukat a zejména návštěva stájí nás doslova uchvátila. Nejen pro milovníky koní se naskytly chvíle, kdy museli před tím, co vše se musí při chovu těchto unikátních koní udělat, hluboce smeknout. Naše veliká poklona všem zhruba padesáti pracovníkům hřebčína, jak se dovedou s láskou věnovat svému povolání. Podmínky mají vytvořeny vskutku dobré, většina jich totiž bydlí přímo v areálu hřebčína a nemusí nikam do práce dojíždět. Potěšeni tím, co jsme tady mohli vidět se naše další trasa ubírala do Pardubic, kde jsme byli ubytováni v Hotelu Labe.
Už brzy ráno nás čekala snídaně a potom opět nasednout do autobusu a před osmou ranní jsme vyrazili k nejdelší časové zastávce našeho zájezdu. Po hodině cesty nás čekala prohlídka jedné z nejpěknějších zologických zahrad ZOO DVŮR KRÁLOVÉ. Nejprve nás čekala hodinová projížďka SAFARI TRUCKEM, což byl traktor se dvěma vlečkami se sedadly a my se vydali na cca šestikilometrovou cestu i do míst, kde lidé nemohou chodit pěšky. Tzv. nebezpečné zóny lze absolvovat ve speciálních autech nebo autobusech. Největší nebezpečí totiž číhá v území, kde jsou lvi. Naše zabezpečené výhledy drátěným sítem byla jediná prevence před možným útokem predátorů. My jsme naštěstí viděli lvy ležet v poklidu včetně malých lvíčat ve stínu stromů. Jinak jsme samozřejmě za doprovodu průvodce shlédli spousty zvířat žijících volně v přírodě. Pochopitelně dominantou této ZOO jsou žirafy. Ty nešlo pro jejich výšku přehlédnout, stejně tak pruhované zebry nebo buvoly. Po projížďce jsme potom každý podle svých představ šli na prohlídku dalších míst a ten, kdo chtěl, tak viděl například opice i těžkotonážní nosorožce. Ve vodě se rochnili hroši, svoje pavilony měly ryby i hadi.
Pro mnohé není neznámé, že se v objektu zologické zahrady natáčí seriál ZOO a i my jsme někteří měli štěstí a mohli se osobně setkat například s Tomášem Klusem a Michalem Novotným. Dokonce velmi rádi se s námi i vyfotili. Po několikahodinové návštěvě zologické zahrady byla před námi poslední zastávka. Nedaleko od Dvora Králové se nachází vodní nádrž LES KRÁLOVSTVÍ a tam se jeli podívat. Stavba proběhla v letech 1910–1919, dlouhou dobu výstavby značně ovlivnila první světová válka. Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Po procházce hrází a zpestřením ukázky dvou historických cyklistických kol v podání náhodného Francouze jsme se pomalu a jistě vraceli k autobusu a čekala nás cesta zpátky do Slezska. Povinná přestávka pro řidiče nás zavedla do Loštic a pro některé zde byla poslední možnost si i něco zakoupit v proslulé prodejně tvarůžků. S menšími obavami vůně těchto syrečků v autobuse jsme se vydali na poslední desítky kilometrů domů. Zájezd se fakt povedl a viděli jsme moc pěkná místa naší malé české zemičky. KaMoš
Fotky jsou ve fotogalerii obce.
V Háji ve Slezsku se ve středu 22.května 2024 konal už desátý ročník Krajských sportovních her seniorů. Pozměněný název na Pohybové aktivity seniorů Moravskoslezského kraje nic nezměnil na tom, že se jednalo o největší sportovní událost roku pro občany starší šedesáti let. Populární víceboj, který zahrnuje zajímavé disciplíny zkrátka láká seniory z celého kraje a tak i letos se sjely party nadšenců od Jablunkova až po Bruntál. Do Háje přijelo soutěžit 88 čtyřčlenných družstev, což je druhý nejvyšší počet účastníků v dosavadní historii her. Mezi účastníky pochopitelně nemohli chybět zástupci Klubu důchodců Střítež. Sestavily se dva týmy podle výsledků v přípravě a do místa konání odjeli reprezentovat klub tito členové: Střítež A – Gryžbon Miroslav, Huczala Josef, Žuková Mária a Gryžbonová Marcela. Střítež B vytvořili Pavel Szalbut, Josef Čečotka, Anna Potiorková a Anna Němcová. Předseda klubu Miroslav Fober byl jedním z rozhodčích her a celou organizační sportovní část měl na svých bedrech další člen klubu Karel Moškoř. Sportovní areál v Háji ve Slezsku je velice obsáhlý a většina přímých účastníků byla velice překvapena, jaké podmínky pro sportování mají v této obci na Opavsku (cca 3200 obyvatel).
Pro všechny družstva bylo připraveno celkem dvacet sportovišť v hale, tenisovém kurtu, fotbalovém hřišti a travnaté ploše u haly. Na soutěžící podle předem připraveného klíče pohybu v areálu čekaly tyto disciplíny: šipky, florbal, golf, bollo, lukostřelba, petang, běh s tenisovou raketou, hod míčkem na cíl, kroužky a corn hole. Organizátoři měli připravenou i mokrou variantu, protože podle předpovědi počasí mělo pršet. Naštěstí se hry po slavnostním zahájení předsedou Krajské rady seniorů MSK Pavlem Glucem mohly začít za přijatelných podmínek, byť obloha nevěstila nic dobrého. V průběhu dopoledne taky začalo drobně pršet, ale i díky obětavosti ze strany rozhodčích i sportujících seniorů se celkem dařilo vše zvládat a nebylo nutné řešit sportování s omezenou činností. Čáru přes časový rozsah her však způsobila nově zavedená disciplína a to lukostřeba. U ní se tvořili delší fronty a i přes snahu se nedalo nic uspěchat. Tady dostal pořádně zabrat i náš rozhodčí Miroslav Fober, což byla pro něj zkušenost na celý život. Nakonec se podařilo všem dokončit i přes tuto svízel předepsané disciplíny a za přítomnosti dalších hostů her, Lenky Desatové předsedkyně Rady seniorů ČR, Mileny Hesové, předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje, předsedy Seniorů ČR MSK Oldřicha Pospíšila a místostarosty obce Háj pana Jiřího Štrohalma, se mohli soutěžící z úst hlavního rozhodčího Karla Moškoře dozvědět, kdo získal nejvyšší pozice. Nejprve se vyhlašovaly vítězové jednotlivých disciplín a tam měli smůlu naši členové B týmu, protože měli stejný počet bodů jako Seniors Ostrava v hodu míčkem na cíl, ale opět rozhodlo pomocné pravidlo a titul vítěze disciplíny bere starší tým. Pak ji nastala ta hlavní část a to je vyhlášení víceboje čtyřčlenných družstev. Dostat se tzv. na bednu při účasti 88 týmů je mimořádně těžké a my můžeme sdělit skvělou zprávu:
Na třetím místě se umístilo družstvo Stříteže B ve složení Szalbut, Čečotka, Potiorková a Němcová! Před nimi už stáli na stupínku pro nejlepší předpokládaní favorité z Ostravy, druhý Akord a první SENIORS A. Tyto družstva podle ověřených informací trénovaly několikrát v týdnu a tady se potvrzuje pravidlo, jsi - li připraven, nejsi zaskočen. Proto si obdiv zaslouží mimořádný výkon našich medailistů, kdy přece jenom na vesnici máme jiné povinnosti než si ve městě někde házet míčkem nebo hrát šipky či petang. Velké gratulace!
Naplánovat se musel výlet už v únoru. Možná se ptáte proč? O komentované prohlídky v areálu Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích je velký zájem. Dominují především školní výlety i návštěvy ze strany seniorů z různých míst nejen našeho kraje. Do Bartošovic se nakonec vydalo čtrnáct členů Klubu důchodců Střítež ve čtyřech autech. Průvodkyně Zuzana Hrušková už na nás čekala v devět hodin dopoledne. Společně s námi se pak v Domu přírody Poodří v areálu Záchranné stanice živočichů Bartošovice, kde prohlídka začíná, setkal i dlouholetý vedoucí střediska Petr Orel. Důvod byl prostý, osobně se znal s organizátorem výpravy Karlem Moškořem. V minulosti se občas setkávali pracovně, kdy celní správa odhalovala na hraničních přechodech nelegální převoz chráněných živočichů. Ty se pak po zadržení celníky dostávaly do rukou ochranářů právě v Bartošovicích. Dnes jsou takové záchyty už jen sporadicky, občas se nějaký živočich objeví u pasažérů při nelegálním dovozu na mošnovském letišti. Naše první minuty začaly nejprve v návštěvnickém středisku, kde nás seznámila průvodkyně s historií vzniku stanice a také s tím, co vše postupně navštívíme a uvidíme. Vnitřní expozice jsou umístěné v barokní faře, další zajímavosti najdeme v zahradní části a také v expozici s živými exponáty. Venkovní expozice živých zvířat je jedinou částí, do které je přístup pouze s doprovodem průvodce a byli jsme v očekávání, co vše tam uvidíme ve voliérách. Zuzana Hrušková nám velmi pěkně představila především umístěné hendikepované ptáky, které nelze vypustit do přírody. Zpestřením byl u vchodu k voliérám páreček veverek s mláďaty a dále pak zvědavá vydra čekající na rybí pamlsek. V areálu je několik ptačích budek, například sýkorek (koňadry, modřinky) a také hnízdo čápa černého. Po prohlídce jsme ještě nakoupili několik suvenýrů, zejména pro vnoučata a někteří i svým finančním příspěvkem podpořili tuto potřebnou činnost směřující k záchraně živočichů, kteří přišli různým způsobem k újmě na zdraví. Stanice je takovou ptačí nemocnicí a devět zdejších pracovníků má co dělat. Návštěvu Domu přírody Poodří doporučujeme i pro rodiny s dětmi. Jsou zde pro ně připraveny i další atraktivní ukázky s poznáváním například ptactva podle vajíček, jejich zobáků i pařátů. Ve vniřní expozici pak uvidí například i rysa, jezevce, mořské orly i některé druhy ryb. Zkrátka, bylo se na co dívat a i díky počasí se vše velmi dobře sešlo. Jen byla škoda, že nás nebylo více, část dalších členů klubu totiž trávila čas na týdenním pobytu na Slovensku.
V rámci pravidelného setkávání důchodů v Ropici U Mařeny se 2. května 2024 uskutečnila přednáška dvou edukátorek z organizace INNA z.s. Havířov. Dvě Marty, paní Marčová a Mokrošová představily přítomným seniorkám a seniorům, jak řešit neočekávané a dnes velice časté případy, kdy člověku sdělí nepříjemnou diagnózu týkající se nádorového onemocnění. Onkologických pacientů přibývá a nejsou to jen ženy po ablaci prsu, ale také muži s proděláním závažného onemocnění prostaty. Když k tomu přidáme další případy onemocnění tlustého střeva a konečníku, rakoviny plic, je včasný záchyt onemocnění tou nejlepší cestou k úspěšné léčbě. Přednáška byla spojena i s tradičním symbolem, což je už známá žlutá kytička. A právě 15.květen je vyhlášen jako Český den proti rakovině. Po ukončení přednášky si mohli přítomní důchodci domů za dobrovolný příspěvek odnést takovou kytičku domů.
Po skončení přednášky se část seniorů vydala vyzkoušet připravené disciplíny, které budou na letošních krajských hrách v Háji ve Slezsku. Vyzkoušeli si, jak jim jde střelba z luku, hod míčkem na cíl, trefení vymezeného prostoru pro petang, hod kroužky a také umístění plátěných pytlíků do otvoru na desce ve vzdálenosti pěti metrů. Počasí bylo výborné a strávené odpoledne u přednášky, sportování nebo tradičních žolíků pěkně uteklo.
Kdo je to INNA z.s. Havířov?
Organizace INNA vznikla v roce 1997 pro ženy po ablaci prsu a nyní sdružuje pacienty se všemi diagnózami nádorového onemocnění a to nejen ženy ale i muže. Prioritou je sdružování onkologických pacientů a vzájemná psychická podpora po léčbě. V kolektivu dříve vyléčených žen si snáze uvědomí, že i po prodělání tak závažné nemoci se dá plnohodnotně žít.
Mají bohatý program podle jejich výběru, kromě kultury, turistických aktivit, výletů se věnují prevenci nádorového onemocnění prsu, dvě edukátorky dělají přednášky na školách, v klubech i pracovních kolektivech formou přednášek s filmem a učí přítomné technice samovyšetření prsu na silikonové maketě.
NA KRAJSKÝCH SPORTOVNÍCH HRÁCH V OSTRAVĚ ZÍSKALI PRVNÍ MÍSTO!
V úterý 23.dubna 2023 se v areálu TJ Pustkovec v Ostravě uskutečnily 6. Krajské sportovní hry Seniorů ČR MSK na které byli pozván také jeden tým ze Stříteže. Nebyl problém sestavit čtveřici lidí a tak v zelených klubových dresech se mezi dalšími šestnácti družstvy objevilo kvarteto ve složení kapitán Karel Moškoř a s ním jeho manželka Kateřina, Miroslav Gryžbon a Anna Němcová. Počasí je letos v dubnu poněkud vrtkavé a nebylo vůbec snadné se vyrovnat s teplotami. V hale bylo příjemně, ale na soutěžící čekaly i čtyři venkovní disciplíny a kolem pěti stupňů nad nulou. A v čem se soutěžilo? Venku probíhal hod granátem na cíl, petang, hod šipkami a jediná běžecká disciplína, štafetový běh s tenisovou raketou a míčkem. V prostorách haly se všichni snažili o nejlepší výsledky v hodu basketbalovým míčem na koš, pak hod kroužky na kužel, golf snag, florbal, bollo ball a hod pytlíky na desku s otvorem tzv. corn hole. Hry měly i kvalitní účast hostů, přišel například náměstek hejtmana Jiří Navrátil, nechyběli šéfové Krajských rad seniorů Pavel Gluc a za Seniory ČR Oldřich Pospíšil. Celé hry si užila také poslankyně Michaela Šebelová a na slavnostní zakončení přijel také náměstek primátora statutárního města Frýdek – Místek Marcel Sikora. Ten potěšil všechny soutěžící seniorky a seniorky drobnými dárky.
Letošní krajské hry zhodnotil kapitán KD Střítež těmito slovy: „V loňském roce jsme nečekaně vyhráli a letos jsme chtěli také dopadnout dobře a neudělat si ostudu. Mezi soutěžícími máme spousty přátel z jiných sportovních aktivit a vždy je vzájemná rivalita a hecování. Popravdě řečeno, moc se nám nepovedl začátek hned u hodu na koš. Pak jsem se už dostali do solidního tempa a body nám pěkně přibývaly. Druhou část jsme strávili venku, kde bylo přece jenom chladněji a to nás tak nějak zdravě probudilo. Zaznamenali jsme skvělé výsledky a rozhodčí nám říkali, že jsme na jejich stanovištích nejlepší. To byla dobrá zpráva a určitě i naděje na solidní umístění. Po kulturním programu se šlo vyhlašovat výsledky a z úst hlavní rozhodčí paní Srbkové se začalo od třetího místa až k prvnímu. No a po vyslovení, že 1.místo obsadilo družstvo KD Střítež jsme měli obrovskou radost. Obhájit je vždy těžké a nám se to povedlo. Všichni jsme podali mimořádný výkon a čeho si nejvíce ceníme je to, že až za námi skončily dvě družstva největších favoritů z Ostravy.”
Konečné pořadí KSH 2024:
1. KD Střítež - Karel Moškoř, Kateřina Moškořová, Anna Němcová a Miroslav Gryžbon
2. Ostrava Jih -Václav Stanovský, Jiří Král, Emílie Erlová a Hana Křižanová
3. SENIORS Ostrava - Josef Fiala, Vladislava Fialová, Anna Tihelková a Václav Hrstka
Ve středu 24.dubna 2024 se konal čtvrtý a poslední soutěžní den v žolíkách. Před tím se zájemci o karetní hru žolíky scházeli každé dubnové úterý. Počet hráček a hráčů se pohyboval od čtrnácti do devatenácti a vždy je čekalo odehrání 4 kol po čtyřech hrách u každého stolu. Soupeři se po každém kole vystřídali podle určeného číselného klíče a po odehrání všech her v daný den se vyhodnotil nejlepší hráč nebo hráčka dne. Těmi se v jednotlivých dnech stali: Marcela Gryžbonová, Brzezinová, Figulová a naposledy Fober. Nad celým děním dohlížel a vše pečlivě vyhodnocoval rozhodčí turnaje, kterým byl jako pokaždé Karel Moškoř. Soutěžící měli k dispozici tzv. jeden výpadek. Znamenalo to, že ze čtyř hracích dnů se jim do konečného pořadí započítávaly jenom tři nejlepší zápisy. Taky se stalo, že se někdo nemohl jednou zúčastnit a přesto nepřišel o možnost se zapojit do boje o přední umístění. To se nakonec taky stalo v případě hráčky na třetím konečném místě, kdy se pro nemoc nezúčastnila posledního hracího dne a stejně zabodovala. Závěrečné spočítání všech výsledků se uskutečnilo ihned po odehrání poslední hry a jarní turnaj má toto pořadí:
1. Alena Suchá 2. Štěpánka Brzezinová 3. Vlasta Sadowská
Pro nejlepší hráčky čekaly drobné odměny a také poprvé i medaile zhotovené pro tuto příležitost.
V Paskově se v polovině dubna uskutečnil další ročník vědomostního kvízu pro seniory Moravskoslezského kraje. Do soutěže poprvé přihlásil Klub důchodců Střítež dvě družstva. To první nastoupilo ve složení Jozefína Gajdošová, Marcela Gryžbonová a kvízová legenda Josef Skřivánek. Druhou trojici vytvořily Antonie Stasicová, Alena Suchá a Vlasta Sadowská. Oblíbenou soutěž připravuje Krajská rada seniorů Moravskoslezského kraje a tak není divu, že je o ní veliký zájem seniorských organizací z celého našeho kraje. Do Paskova dorazilo 29 družstev z původně přihlášených třiceti. Po uvítání předsedou Krajské rady seniorů Pavlem Glucem dostal slovo místní starosta Petr Baďura a po té se pomyslného žezla už ujal autor kvízu Radim Holeček. Pro toto jarní setkání nachystal znovu sto otázek a těchto deset témat:1. Čeští vládci a patroni 2. Voda 3. Ovoce a zelenina 4. Logické hrátky 5. Historie sportů 6. Světové historické osobnosti 7. Alkohol 8. Lékařská terminologie 9. Kinematografie 10. Moravskoslezský kraj. Po polovině vědomostního kvízu byl na čele náš A tým, za ním se s minimálním odstupem drželo pět družstev a bylo zřejmé, že rozhodne každá správná odpověď ve druhé části. Otázky pro soutěžící nebyly vůbec snadné a o vyrovnanosti a znalostech soutěžících mluví konečné vyhodnocení po zpracování všech otázek. Stalo se vůbec poprvé, že se dokonce tři týmy sešly na stejném počtu bodů a v tomto případě rozhoduje o umístění pomocné kritérium, vyšší věkový průměr soutěžního družstva. Prvenství zcela nečekaně vybojovaly dámy z B týmu Háje ve Slezsku, naše Áčko (Skřivánek, Gajdošová a Gryžbonová), díky bonusu v podobě nejstaršího týmu, vybojovalo druhé místo. Bronzový stupínek obsadil nováček z Morávky a čtvrté nepopulární místo zůstalo pro nejmladší složení z Dobratic ve kterém se objevila i členka našeho KD Střítež Kateřina Moškořová. Konečné výsledky jen potvrdily, jaký vysoký standard si udržují střítežští v této dlouhodobé soutěži. Krajská rada seniorů díky nesmírné obětavosti tvůrce všech otázek Radima Holečka připravila už osmé takové setkání pro seniory a náš výběr jen jedinkrát nestál na stupních pro nejlepší tři družstva! Naše dámy v B týmu si zkusily, jak je to si zasoutěžit na krajské úrovni. V jejich případě se naplnilo to známe olympijské heslo: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se! Na obranu všech soutěžních družstev mohu jako člen hodnotící poroty říci, že to byl druhý nejtěžší kvíz v dosavadní historii. Vítězné družstvo získalo celkem 66 bodů, za ním pak již tři zmiňovaná družstva se stejným počtem 64 bodů. V minulých letech ti nejlepší pravidelně atakovali součty bodů přes číslovku sedmdesát. K.Moškoř
Navštívíme BARTOŠOVICE
Záchrannou stanici živočichů a Dům přírody Poodří
Termín prohlídky: pátek 10.května 2024 v 9,00 hodin
Co tam uvidíte?
1. Venkovní expozice živých zvířat je jedinou částí, do které je přístup pouze s doprovodem průvodce. Návštěvníci se seznámí s více než 30 druhy živočichů – zejména ptáků. Jde o trvale hendikepované jedince, které nelze vypustit do přírody.
2. Dům přírody Poodří byl otevřen 17.5.2014 v Bartošovicích v areálu Záchranné stanice provozované ZO ČSOP Nový Jičín. Návštěvnické středisko se skládá z vnitřní expozice umístěné v barokní faře, zahradní části, expozice s živými zvířaty a víceúčelového sálu.
Zájemci se mohou hlásit do 30.dubna 2024 emailem nebo sms K.Moškořovi, který pak předá bližší informace přihlášeným členům klubu. Počet osob pro vstup na stanici je 30, tak neváhejte. Do Bartošovic pojedeme po domluvě osobními auty. Čas a místa odjezdů upřesníme. Klub uhradí ze svých prostředků účastníkům vstupy do areálů.
Připravuje a zve Karel Moškoř email: k.moskor@seznam.cz tel. 739439808
V úterý 16.ledna 2024 se sešli k zajímavé soutěži zájemci z řad Klubu důchodců Střítež. Zcela ojedinělou soutěž připravila velmi svědomitě Marcela Gryžbonová z Hnojníku. Nikdo z přihlášených nevěděl jakým způsobem bude zvolen systém zpracování a to se dozvěděli až těsně před zahájením kvízu ve dvě odpoledne. Jak to vše probíhalo? Soutěžící se rozdělili do čtyř skupin a usedli ke stolům. Pak již došlo k vysvětlení pravidel a každá skupina dostala v obálce celkem 17 lístků s různými indiciemi, které měly napovědět o jaký film se jedná. Po té měli soutěžící napsat číslo filmu a jeho přesný název. Po čtvrt hodince se vyřešení záludných filmů posbíralo a týmy dostaly další sadu otázek podle klíče vytvořeného přímo na místě expertem na soutěže a různé hry K.Moškořem. Bylo obdivuhodné, jak se autorce kvízu podařilo nachystat celkově 85 ukázek z filmů české a zahraniční produkce. V soutěži si každý prohlédl celkem 68 obrázků s indiciemi a také museli odpovědět na dalších 10 otázek na téma Něco z pohádek a co víš komikovi století Vlastovi Burianovi? (připravil pro změnu K.Moškoř.)
Jak soutěž probíhala, tak bylo pěkné sledovat výborné znalosti našich členek a členů klubu, protože po každém kole byl stav jen s minimálními bodovými rozdíly. Nakonec se o celkovém prvenství rozhodovalo až v dodatečném kvízu o pohádkách a V.Burianovi. A komu se dařilo nejlépe?
První místo získala čtveřice A.Janošková, K.Moškořová, A.Němcová a J.Skřivánek, zdárně jim sekundovaly na druhé příčce dámy z Hnojníku Š.Brzezinová, J.Gajdošová a E.Labudová. Na třetím místě se umístily dokonce dva týmy se stejným počtem bodů a to je jen důkazem, jaké výborné znalosti o filmech naši senioři mají. Pomyslný bronz obsadil smilovický trojlístek manželé Nogolovi s V.Sadowskou a další vytvořená trojice soutěžících M.Fober, A. Potiorková a A.Suchá. Nakonec hlasitým potleskem poděkovali všichni soutěžící i někteří přítomní nesoutěžící M.Gryžbonové za perfektní kvízové odpoledne.